Bóg jest Bogiem możliwości cz. 2

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.


IMG_5531Stary Testament pokazuje dzieje Izraela, jego zwycięstwa, upadki, a także Boże działanie i miłość do ludu wybranego. Gdy Izrael oddalał się od Boga, Ten mówił do niego, używając swoich proroków. Jednym z nich był Eliasz, który wołał do ludu, aby zwrócili się do jedynego Boga. W 1 Księdze Królewskiej czytamy, że Pan odpowiedział w sposób dosadny i spektakularny na modlitwę Eliasza, dzięki czemu cały lud zobaczył, kto jest prawdziwym Bogiem. Eliasz odniósł zwycięstwo nad prorokami Baala. Czuł się wspaniale do momentu, aż usłyszał słowa groźby.

Achab opowiedział Izebel wszystko, co uczynił Eliasz i jak kazał wybić mieczem wszystkich proroków Baala. Wtedy Izebel wyprawiła gońca do Eliasza z takim poselstwem: To niechaj uczynią bogowie i niechaj to sprawią, że jutro o tym czasie uczynię z twoim życiem to samo, co stało się z życiem każdego z nich. Zląkł się więc i ruszył w drogę, aby ocalić swoje życie, i przyszedł do Beer-Szeby, która należy do Judy, i tam pozostawił swojego sługę. Sam zaś poszedł na pustynię o jeden dzień drogi, a doszedłszy tam, usiadł pod krzakiem jałowca i życzył sobie śmierci, mówiąc: Dosyć już, Panie, weź życie moje, gdyż nie jestem lepszy niż moi ojcowie. Potem położył się i zasnął pod krzakiem jałowca. Lecz oto dotknął go anioł i rzekł do niego: Wstań, posil się! A gdy spojrzał, oto przy jego głowie leżał placek upieczony i dzban z wodą. Posilił się więc i znowu się położył. Lecz anioł przyszedł po raz drugi, dotknął go i rzekł: Wstań, posil się, gdyż masz daleką drogę przed sobą. (1 Krl 19:1-7)

Bardzo ważne jest co słuchamy i słyszymy. Gdy skupiamy się tylko na negatywnych rzeczach przychodzi zniechęcenie i bezsilność. Jednak nie zawsze jest tak, że słyszymy to, co powinniśmy. To, co usłyszał Eliasz wprowadziło do jego życia lęk. Słowa, które słuchamy mogą dać nam siłę i odwagę, a inne przynieść strach i bojaźń. Bóg mówi, że Jego mamy słuchać, On zapewnia, że nie musimy się bać.

Lecz teraz – tak mówi Pan – który cię stworzył, Jakubie, i który cię ukształtował, Izraelu: Nie bój się, bo cię wykupiłem, nazwałem cię twoim imieniem – moim jesteś! Gdy będziesz przechodził przez wody, będę z tobą, a gdy przez rzeki, nie zaleją cię; gdy pójdziesz przez ogień nie spłoniesz, a płomień nie spali cię. (Iz 43:1-2)

Zniechęcenie, rozczarowanie i bezsilność nie są dobre dla naszego życia. W takim miejscu znalazł się Eliasz, nie chciał nic robić, czuł się kompletnie zrezygnowany. Jednak Bóg zadziałał, przyszedł i się go dotknął. Dotyk Pana może wiele zmienić, oczyścić, uzdrowić, dodać siły i wnieść błogosławieństwo.

W historii Eliasza widzimy, że Bóg go nie zostawił, ale zatroszczył się o niego i zaopatrzył. Musimy wiedzieć, że to Bóg jest naszym zaopatrzeniem, On otwiera i zamyka drzwi oraz wie, czego potrzebujemy. Bóg nie pozostawił Eliasza, przyszedł, zachęcił go i wyznaczył misję do spełnienia. Bóg nie chce nas pozostawić w miejscu zniechęcenia i bezsilności. On chce nas podnieść, zachęcić i użyć, abyśmy wypełnili Jego posłannictwo. Pragnie użyć każdego z nas, abyśmy przynosili życie i nadzieję, dla tych którzy jej nie mają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *