Bóg powołuje i używa zwykłych ludzi cz.6

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

gorliwość

Każdy z powołanych apostołów był zwykłym człowiekiem, a jednak czynił wielkie rzeczy dla Boga.

A gdy nastał dzień, przywołał uczniów swoich i wybrał z nich dwunastu, których też nazwał apostołami: Szymona, którego nazwał Piotrem, i Andrzeja, brata jego, i Jakuba, i Jana, i Filipa, i Bartłomieja, i Mateusza, i Tomasza, i Jakuba Alfeuszowego, i Szymona, zwanego Gorliwcem (Mat 6:13-15)

Imiona w Bożym Słowie mają znaczenie, pokazują i objawiają charakter danej osoby. Szymon należał do grupy nazywającej się zeloci. Przeciwstawiali się oni Rzymianom, którzy rządzili w ówczesnym czasie, nie uznawali żadnej innej władzy, poza żydowską. Szymon był jednym z nich. Jezus zmienił go i uczynił z Szymona gorliwego sługę, oddanego Ewangelii.

Gorliwość dla Boga

W gorliwości nie ustawając, płomienni duchem, Panu służcie. (Rzym 12:11)

Bóg jako pierwszy okazał gorliwość, posłał swojego Syna, aby zbawić ludzkość. Zaplanował dla nas tak wielkie zbawienie i uczynił to ze względu na człowieka. Jezus, chodząc po ziemi mówił o wielkim żniwie i ludziach przygotowanych do przyjęcia zbawienia. Potrzebował do tego gorliwych osób, aby szły i mimo przeciwności zwiastowały Ewangelię.

Jezus rzekł do nich: Moim pokarmem jest pełnić wolę tego, który mnie posłał, i dokonać jego dzieła. Czy wy nie mówicie: Jeszcze cztery miesiące, a nadejdzie żniwo? Otóż mówię wam: Podnieście oczy swoje i spójrzcie na pola, że już są dojrzałe do żniwa. (Jn 4:34-35)

Gorliwość apostoła Pawła

Paweł był człowiekiem gorliwym. Prześladując chrześcijan myślał, że służy Bogu. Robił to z wielką zawziętością i poczuciem spełniania Bożej woli. Gdy osobiście spotkał Jezusa Chrystusa stał się wiernym, oddanym sługą Ewangelii, rozumiejącym swoje powołanie. To spotkanie zmieniło jego życie, a gorliwość, którą posiadał została ukierunkowana przez Boga we właściwą stronę. Całe życie Pawła po nawróceniu było skupione na pozyskaniu niezbawionych. Był gotowy stać się wszystkim, aby inni byli zbawieni.

Będąc wolnym wobec wszystkich, oddałem się w niewolę wszystkim, abym jak najwięcej ludzi pozyskał. I stałem się dla Żydów jako Żyd, aby Żydów pozyskać; dla tych, którzy są pod zakonem, jakobym był pod zakonem, chociaż sam pod zakonem nie jestem, aby tych, którzy są pod zakonem, pozyskać. Dla tych, którzy są bez zakonu, jakobym był bez zakonu, chociaż nie jestem bez zakonu Bożego, lecz pod zakonem Chrystusowym, aby pozyskać tych, którzy są bez zakonu. Dla słabych stałem się słabym, aby słabych pozyskać; dla wszystkich stałem się wszystkim, żeby tak czy owak niektórych zbawić. A czynię to wszystko dla ewangelii, aby uczestniczyć w jej zwiastowaniu. (1 Kor 9:19-23)

Ludzie wierzący, oddani w służbie Bogu powinni kierować się właściwą gorliwością, która może poruszać serce innych. Gorliwość dla Boga manifestuje się w różnych dziedzinach naszego życia i nie da się tego ukryć. Dzięki takiej postawie możemy świadczyć o Jezusie i przyprowadzać do Niego innych. Kiedy jesteśmy gorliwi dla Pana, Bóg jest z nami i używa nas w pozyskiwaniu ludzi dla Chrystusa.

Photo credit: Wikimedia Commons

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *