Duch Święty – Jego symbole i ich znaczenie w Słowie Bożym

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.


casting-1417198_640

Albowiem nie powołał nas Bóg do nieczystości, ale do uświęcenia. Toteż kto odrzuca to, odrzuca nie człowieka, lecz Boga, który nam też daje Ducha swego Świętego. (1 Tes 4:7-8)

 

Pocieszyciel

Gdy przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca wychodzi, złoży świadectwo o mnie. (Jn 15:26)

Duch Święty został nam dany przez Boga po to, aby stawał po naszej stronie, kiedy jesteśmy w trudnej sytuacji. On nas wspiera, doradza i pomaga w podjęciu decyzji.

Ja prosić będę Ojca i da wam innego Pocieszyciela, aby był z wami na wieki. (Jn 14:16)

 

Symbole Ducha Świętego

Woda

A w ostatnim, wielkim dniu święta stanął Jezus i głośno zawołał: Jeśli kto pragnie, niech przyjdzie do mnie i pije. (Jn 7:37)

Woda jest potrzebna do potrzymania życia. Nasze ciało w większości składa się z wody. Odwodnienie grozi śmiercią. Tak samo jest z naszym duchem.
Duch Święty niezbędny jest do naszego duchowego życia. Dzięki Niemu stajemy się energiczni i szczęśliwi. Duchową pustkę jest w stanie wypełnić tylko osoba Ducha Świętego.
Musimy codziennie „obmywać się” mocą Ducha Świętego, wypełniać nią, aby zanieczyszczenia tego świata nie miały wpływu na naszego ducha.

Ogień

Ja was chrzczę wodą, ku upamiętaniu, ale Ten, który po mnie idzie, jest mocniejszy niż ja; jemu nie jestem godzien i sandałów nosić; On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem. (Mat 3:11)

Ogień w Starym Testamencie reprezentował Bożą obecność. Ogień trawi i wypala to, co jest zbędne.

Albowiem Bóg nasz jest ogniem trawiącym. (Hbr 12:29)

Potrzebujemy, aby Boży ogień nas oczyszczał i wypalał z grzechu. Proces oczyszczenia jest bolesny, jednak niezbędny, gdyż bez niego nie można dokonać znaczących zmian w życiu wierzącego.
Ogień również daje światło. Duch Święty pomaga nam, abyśmy mogli dostrzec światło. To On przydaje nam mocy niezbędnej do życia w zwycięstwie i odwagi do głoszenia Ewangelii.

Photo credit: Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *