Jak pokonać zniechęcenie?

Zniechęcenie według słownikowej definicji to uczucie rozpaczy w obliczu przeszkody; stan zmartwienia, utraty entuzjazmu, działania lub odwagi. Każdy z nas doświadcza w swoim życiu okoliczności, które sprawiają, że jesteśmy zniechęceni. Spotykamy również ludzi, którzy wywołują w nas to uczucie. Jednak zniechęcenie nie pochodzi od Boga.

W Starym Testamencie czytamy o tym, jak Bóg polecił Mojżeszowi wysłać dwunastu mężów do ziemi kanaanejskiej na zwiady (4 Moj. 13). Gdy wrócili tylko dwóch z nich, Kaleb i Jozue zachęcali lud do podboju ziemi, którą obiecał im Bóg. Pozostałych dziesięciu uważało, że nie mogą wyruszyć do walki, ponieważ w porównaniu z zamieszkującymi tamtejszą ziemię olbrzymami są jak szarańcza. Twierdzili, że nie można ich pokonać. Lud po usłyszeniu takich wieści był zniechęcony, brakowało mu wiary i sił, aby iść dalej. Marzenie o Ziemi Obiecanej oddalało się.

Zniechęcenie to wróg

Zniechęcenie jest wrogiem, z którym musimy walczyć na każdym zakręcie naszej drogi. Zniechęcenie kradnie nasze marzenia, wiarę i nadzieję. Jest jak gęsta mgła, w której przestajemy widzieć otaczające nas piękno życia i tracimy orientację w stosunku do przyszłości. Aby ruszyć w dalszą drogę musimy wyjść z tej mgły. Musimy zrozumieć, że diabeł nie chce, abyśmy żyli życiem, do którego się urodziliśmy. Siła zniechęcenia może być niezwykle niszcząca, ale nie możemy pozwolić jej nami rządzić.

Nadzieja w Bogu

Miej nadzieję w Panu! Bądź mężny i niech serce twoje będzie niezłomne! Miej nadzieję w Panu! (Ps. 27:14)

Musimy mieć nadzieję w Panu i wiarę, aby dojrzeć tę prawdę. Bóg nie chce, abyśmy patrzyli na siebie przez pryzmat zniechęcenia, ponieważ związane jest to ze smutkiem i samotnością. Możemy zatriumfować w tym miejscu przez wiarę. Nigdy nie rezygnujmy z marzeń. Zniechęcenie pozbawia kreatywności i sprawia, że myślimy iż nie są one warte swojej ceny.

Skup się na trzech aspektach:

1. Wołaj do Pana i powiedz Mu o swoim bólu

Wybaw mnie, Boże, Bo wody grożą duszy mojej! Ugrzązłem w głębokim błocie i nie mam oparcia dla nóg, Dostałem się w głębokie wody, a nurt zalewa mnie. (Ps. 69:2-3)

2. Oddawaj Panu swój niepokój

Wszelką troskę swoją złóżcie na niego, gdyż On ma o was staranie (1 Pt. 5:7)

Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu, A pokój Boży, który przewyższa wszelki rozum strzec będzie serc waszych i myśli waszych w Chrystusie Jezusie (Flp. 4:6-7)

Zaufaj Panu z całego swojego serca i nie polegaj na własnym rozumie! Pamiętaj o nim na wszystkich swoich drogach, a On prostować będzie twoje ścieżki! (Przyp. 3:5-6)

3. Proś Go o pokój

To powiedziałem wam, abyście we mnie pokój mieli. Na świecie ucisk mieć będziecie, ale ufajcie, Ja zwyciężyłem świat. (Jn. 16:33)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *