Jak radzić sobie ze strachem?

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Podróżując przez życie, uświadamiamy sobie, że musimy walczyć ze strachem. Szatan chce zasiać strach do naszego umysłu. Ale pomimo tego powinniśmy pamiętać, że strach nie jest realny. Myślimy o przyszłości, rodzinie, pracy, a strach próbuje podważyć i rozbić nasze fundamenty w tych dziedzinach. Strach jest owocem naszej wyobraźni i powoduje, że boimy się o coś, czego tak naprawdę nie ma.

Ucz się ufać Bogu odnośnie przyszłości

Bóg wie czego potrzebujemy. Zna nasze potrzeby, codzienne zmagania i chce, abyśmy żyli w obfitości. Dlatego powinniśmy zaufać Bogu co do naszej przyszłości.

Powiedział Bóg do Abrama: Wyjdź ze swojego kraju, ze swojej ojczyzny, z ojczyzny twego ojca, i udaj się do krainy, którą Ja ci wskażę. Sprawię, że dasz początek wielkiemu narodowi, a Ja będę ci błogosławił. Twoje imię będzie wielkie, a ty sam będziesz się cieszył moim błogosławieństwem. Będę błogosławił tym wszystkim, którzy będą błogosławić tobie, a przekleństwo moje spadnie na wszystkich, którzy tobie będą złorzeczyli. Ze względu na ciebie błogosławieństwa dostąpią wszystkie pokolenia ziemi. Ruszył tedy w drogę Abram zgodnie z Bożym poleceniem. Towarzyszył mu Lot. Abram, kiedy opuszczał Charan, miał już siedemdziesiąt pięć lat. (1 Moj 12:1-4)

 

Oto dlaczego mówię wam: Nie troszczcie się o wasze życie; o to, co będziecie jedli i pili, ani o wasze ciało, myśląc, czym byście je przyodziali. Czyż życie nie jest więcej warte niż pokarm, a ciało czyż nie jest czymś więcej niż odzienie? Przypatrzcie się ptakom w górze: nie sieją, nie zbierają plonów ani nie gromadzą [ziarna] w spichlerzach, a jednak wasz Ojciec Niebieski żywi je. Czyż nie jesteście warci więcej niż one? (Mat 6:25-26)

Szatan chce, abyśmy żyli w strachu

Bóg się nie zmienia i wersety zawarte w Słowie Bożym są nadal aktualne. Więc jeżeli Bóg mówi, że jest naszym zaopatrzeniem i naszą pomocą – to tak jest.

Całym sercem zaufaj Panu i nie buduj nigdy na własnej mądrości! Staraj się Go dostrzegać na wszystkich swych drogach, bo On sam wyrównuje twe ścieżki.(Przyp 3:5-6)

 

Całym sercem zaufaj Panu i nie buduj nigdy na własnej mądrości! Staraj się Go dostrzegać na wszystkich swych drogach, bo On sam wyrównuje twe ścieżki.(Joz 1:9) 

Nie pozwól  wyrwać sobie radości życia

Postawa trwania w radości jest bardzo ważna, ale ciężka do utrzymania w trudnej sytuacji. W takim czasie nie wolno się odwracać od Boga, ale właśnie wtedy należy do Niego przyjść. To On jest dawcą miłości i radości, a z relacji z Bogiem wynika nasze dobre samopoczucie.

Otrzymaliśmy bowiem Ducha Bożego nie po to, by trwać w bojaźni, lecz po to, byśmy byli napełnieni mocą, miłością i roztropnością.(2 Tym 1:7)

 

Pokój zostawiam wam, mój pokój daję wam. Daję wam nie tak, jak świat go daje. Nie trwóżcie się i nie lękajcie.(Jn 14:27)

Bóg jest ten sam na wieki

Kiedy zaczynamy narzekać, niepewność przejmuje kontrolę nad naszymi myślami. Zapominamy wtedy o  tym, co Bóg uczynił w naszym życiu. Dlatego w obliczu trudnej sytuacji nie należy narzekać. Trwajmy w dziękczynieniu pomimo trudu, który przechodzimy. Takie postępowanie poprowadzi do zwycięstwa.

Kiedy faraon już się zbliżał, a Izraelici podnieśli oczy i zobaczyli, że Egipcjanie są tuż, bardzo się przerazili i zaczęli wołać o pomoc do Jahwe.  A do Mojżesza mówili: Czyż nie było nas gdzie pogrzebać w Egipcie, że przywiodłeś nas tu, żebyśmy pomarli na pustyni? Cóżeś zrobił? Po co wyprowadziłeś nas z tego Egiptu? Czyż nie mówiliśmy ci już w Egipcie, żebyś nas zostawił w spokoju? Chcemy być niewolnikami Egipcjan. Wolimy być niewolnikami w Egipcie niż umierać na pustyni. Ale Mojżesz powiedział do ludu: Nie bójcie się! Poczekajcie trochę, a zobaczycie, jak jeszcze dziś Jahwe przyjdzie wam z pomocą. Już nigdy więcej nie będziecie oglądać Egipcjan tak, jak ich dzisiaj widzicie. Jahwe będzie walczył za was, wy sami bądźcie spokojni.(2 Moj 14:10-14)

Photo credit: pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *