Jak ważne jest, aby być wzorem

1Żyjemy w czasach, w których autorytety rzadko są uznawane, a wartości nie mają już takiego znaczenia jak kiedyś. W wielu rodzinach brakuje wzorów, które pozytywnie wpłynęłyby na młodych ludzi. Kolejne pokolenie woła o pomoc, dlatego bardzo ważne jest, aby dawać swoim życiem przykład godny naśladowania.

Niechaj cię nikt nie lekceważy z powodu młodego wieku; ale bądź dla wierzących wzorem w postępowaniu, w miłości, w wierze, w czystości. (1 Tym 4:12)

Paweł mówi do Tymoteusza, aby był wzorem w postępowaniu, miłości, wierze i czystości. To wielka odpowiedzialność i codzienna praca nad sobą.  Każdy z nas musi mieć świadomość, że jest obserwowany przez innych i jego postępowanie oraz czyny nie pozostają w ukryciu. Jeżeli chcemy być misjonarzami w swoim miejscu, powinniśmy zacząć od dawania dobrego przykładu i świadczenia swoim życiem.

Albowiem dałem wam przykład, byście i wy czynili, jak Ja wam uczyniłem. (Jn 13:15)

Bądźcie naśladowcami moimi, bracia, i patrzcie na tych, którzy postępują według wzoru, jaki w nas macie. (Flp 3:17)

 

Odpowiedzialność za następne pokolenie

Bycie dobrym przykładem rzadko wiąże się ze słowami przez nas wypowiadanymi. Ludzie uczą się przez naśladowanie. Dzieciństwo i zaobserwowane postawy rodziców wywierają ogromny wpływ na dorosłe życie. Dzieci wynoszą z domów wzory, które bardzo często powielają. Każdy rodzic powinien przystanąć i zastanowić się, jakim jest przykładem dla swoich dzieci. One powtarzają to, co robimy, a nie to, co mówimy. Wielką odpowiedzialnością jest wychować młode pokolenie, któremu będzie można zaufać, a oni będą umieli podziwiać i szanować swoich rodziców. To wymaga poświęcenia i czasu.

Trzeba zastanowić się, czy nasze postępowanie jest takie, że śmiało możemy podzielić się nim z innymi. Jeżeli nie jesteśmy idealni, nie ma powodu to potępienia. Nikt nie jest doskonały. Aby stać się przykładem trzeba nad tym pracować.

Jaki przykład dajesz swoim życiem?

Czy jesteś dobrym przykładem do naśladowania dla swoich dzieci?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *