Nigdy nie jesteś sam!

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.


Bóg nam obiecał, że zawsze będzie z nami. Jednak najwięcej przemawia do nas sytuacjach, w których nie ma już nadziei i wszystkie ludzkie sposoby na rozwiązanie trudności nie zdają egzaminu. W takiej właśnie sytuacji znalazł się Józef syn Jakuba. (1 Moj. 37)

Józef był niesamowitą osobą w Bożym Słowie. Wiele razy przechodził trudną sytuację, jednak nie uległ presji i był wierny.

Józef, mimo młodego wieku, został postawiony w pozycji osoby zarządzającej starszymi braćmi. Mieli oni to za złe ojcu, ponieważ każdy z nich posiadał większe doświadczenie, aby objąć to stanowisko. Przekazanie takiego autorytetu dla młodego chłopca doprowadziło do zrodzenia zazdrości w sercach jego braci. Zazdrość ta doprowadziła do popełnienia przez nich grzechu. Jednak Bóg całą tą tragiczną sytuację doprowadził do szczęśliwego zakończenia.

Wiemy też, że Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra, z tymi, którzy są powołani według [Jego] zamiaru.(Rzym 8:28)

Józef pomimo nienawiści swoich braci, nie pozwolił na to, aby w jego sercu zagościła gorycz. Dzięki temu mógł przetrwać trudności, z którymi musiał się zmierzyć. W każdym miejscu, w którym się znalazł spotykał się z przeciwnościami. Jednak tam, gdzie był wszędzie był z nim Bóg. Przez wzgląd na powodzenie, którym Bóg go obdarzył inni ludzie podnosili zakres jego wpływu. Jego los trochę przypomina sinusoidę, gdzie w momencie zwiększenia się jego wpływu następowała nagła zmiana. Jednak w każdej  z tych „dolin” Bóg był z nim.

Na koniec zaś bądźcie wszyscy jednomyślni, współczujący, pełni braterskiej miłości, miłosierni, pokorni. Nie oddawajcie złym za złe ani złorzeczeniem za złorzeczenie! Przeciwnie zaś, błogosławcie! Do tego bowiem jesteście powołani, abyście odziedziczyli błogosławieństwo.(1P 3:8-9)

Przez te sytuacje Bóg uczył Józefa jakie powinno być nastawienie jego serca. Postawa wdzięczności i cierpliwości doprowadziła Józefa do miejsca, w którym zarządzał on całym Egiptem.

W tych trudnych momentach Bóg szlifował charakter Józefa po to, aby w odpowiednim momencie mógł wywrzeć wpływ na losy swojej rodziny oraz na przyszłość całego narodu.

Photo credit: pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *