Okazywanie miłości bliźniemu

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

pastorCzłowiek, który kocha Boga, wypełnia Jego Słowo. Jezus, nauczając mówił o dwóch największych przykazaniach, które dotyczą miłości do Boga i ludzi. Miłości nie da się zobaczyć, dopóki jej nie zademonstrujemy, a miłość do bliźniego potwierdza miłość do Boga.

Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego. (Mat 22:39)

Nowe przykazanie daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, jak Ja was umiłowałem; abyście się i wy wzajemnie miłowali. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli miłość wzajemną mieć będziecie. (Jn 13:34-35)

Miłość do bliźniego to nie jest opcja, to przykazanie. Bóg pragnie, abyśmy widzieli w każdym wokół nas bliźniego, abyśmy okazywali miłość i miłosierdzie. Jezus dał przykład tego, kto jest naszym bliźnim. Opowiedział przypowieść o miłosiernym Samarytaninie, który ulitował się nad pobitym i obrabowanym człowiekiem (Łk 10:29-37). Pokazał trzy ludzkie postawy, stanowisko kapłana, Lewity i Samarytanina. Tylko ten ostatni nie przeszedł obojętnie wobec pokrzywdzonego.

Dostrzegł człowieka w potrzebie, okazał litość i współczucie. Ponad wszystko, wypełniony był pokorą i miłosierdziem. Pozostawił pracę i zaangażował się, pokazując na czym polega miłość do bliźniego. Podszedł osobiście, aby opatrzyć rany i uśmierzyć ból pobitego.

Miłość do bliźniego to praktyczne działanie i oddanie się tym, którzy potrzebują pomocy. Uczmy się takiej postawy wobec ludzi, którzy bardzo często pragną, abyśmy osobiście nachylili się na nimi, okazali zainteresowanie i udzielili potrzebnego wsparcia. Miłość do bliźniego powoduje, że chcemy błogosławić ludzi i dzielić się z nimi wszelkim dobrem.

W tym wszystkim pokazałem wam, że tak pracując, należy wspierać słabych i pamiętać na słowo Pana Jezusa, który sam powiedział: Bardziej błogosławioną rzeczą jest dawać aniżeli brać. (Dz. A. 20:35)

Jeśli łaknie twój nieprzyjaciel, nakarm go chlebem, a jeśli pragnie, napój go wodą, bo wtedy węgle rozżarzone zgarniesz na jego głowę, a Pan ci odpłaci. (Przyp 25:21-22)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *