Przełomy w naszym życiu – Mojżesz

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.


KluczW Starym i Nowym Testamencie widzimy osoby, przez które Bóg dokonał przełomu zarówno dla ich życia, jak i dla całego narodu.

Mojżesz zaś zwykł był zabierać namiot, rozbijał go sobie poza obozem, z dala od obozu. I nazwał go Namiotem Zgromadzenia. Toteż każdy, kto miał sprawę do Pana, przychodził do Namiotu Zgromadzenia, który był poza obozem. A ilekroć Mojżesz szedł do Namiotu, cały lud powstawał i ustawiał się, każdy przy wejściu do swojego namiotu, i patrzyli za Mojżeszem, dopóki nie wszedł do Namiotu. Ilekroć zaś Mojżesz wszedł do Namiotu, słup obłoku opuszczał się i stawał u wejścia do Namiotu, a Pan rozmawiał z Mojżeszem. I widział cały lud słup obłoku stojący u wejścia do Namiotu, i wtedy powstawał cały lud, i kłaniali się, każdy u wejścia do swego namiotu. I rozmawiał Pan z Mojżeszem twarzą w twarz, tak jak człowiek rozmawia ze swoim przyjacielem. (2 Moj 33:7-11)

Mojżesz był człowiekiem, którego Bóg powołał. Pragnął, aby w całym jego narodzie dokonał się przełom i wiedział, że jest kluczem do tego. Co zrobił Mojżesz?

Pięć kluczy do przełomu

1. Mojżesz regularnie spotykał się z Bogiem na osobności.

Również Jezus praktykował regularne spotkania z Bogiem na osobności.

A gdy rozpuścił lud, wstąpił na górę, aby samemu się modlić. A gdy nastał wieczór, był tam sam. (Mat. 14:23)

A wczesnym rankiem, przed świtem, wstał, wyszedł i udał się na puste miejsce, i tam się modlił. (Mar. 1:35)

2. Mojżesz szukał Boga całym sercem.

 Szukajcie Pana, dopóki można Go znaleźć, wzywajcie go, dopóki jest blisko! (Iz. 55:6)

Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was – mówi Pan – myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją. Gdy będziecie mnie wzywać i zanosić do mnie modły, wysłucham was. A gdy mnie będziecie szukać, znajdziecie mnie. Gdy mnie będziecie szukać całym swoim sercem. (Jer. 29:11-13)

3. Relacja Mojżesza z Bogiem była widoczna dla innych.

 Albowiem nie wstydzę się Ewangelii Chrystusowej, jest ona bowiem mocą Bożą ku zbawieniu każdego, kto wierzy, najpierw Żyda, potem Greka. (Rzym. 1:16)

Wy jesteście solą ziemi; jeśli tedy sól zwietrzeje, czymże ją nasolą? Na nic więcej już się nie przyda, tylko aby była precz wyrzucona i przez ludzi podeptana. (Mat. 5:13)

4. Mojżesz uczył się posłuszeństwa Bogu (wyciszenia w Bogu).

Mojżesz wiedział, że to, co usłyszy od Boga wniesie przełom do jego narodu. Przełomy dokonują się wtedy, gdy słuchamy Boga.

A Pan zstąpił w słupie obłocznym, stanął u wejścia do namiotu, wezwał Aarona i Miriam, a oni wyszli oboje. I rzekł Pan: Słuchajcie moich słów: Jeżeli jest u was prorok Pana, to objawiam mu się w widzeniu, przemawiam do niego we śnie. Lecz nie tak jest ze sługą moim, Mojżeszem. W całym moim domu jest on wiernym. Z ust do ust przemawiam do niego, i jasno, a nie w zagadkach. I prawdziwą postać Pana ogląda on. Dlaczego więc ośmieliliście się wypowiadać się przeciwko słudze memu, Mojżeszowi? (4 Moj 12:5-8)

5. Mojżesz był wierny i oddany Bogu.

Dobrze, sługo dobry i wierny! Nad tym, co małe, byłeś wierny, wiele ci powierzę; wejdź do radości pana swego. (Mat. 25:21)

 

Photo credit: Wikimedia commons

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *