Przełomy w naszym życiu – Samuel

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Deii (1)I rzekł Samuel do całego Izraela, mówiąc: Jeżeli chcecie z całego serca nawrócić się do Pana, usuńcie obcych bogów spośród siebie oraz Asztarty i zwróćcie wasze serca do Pana, i służcie wyłącznie jemu, a wybawi was z ręki Filistyńczyków. I usunęli synowie izraelscy Baalów i Asztarty, i służyli wyłącznie Panu. (…) I rzekli synowie izraelscy do Samuela: Nie przestań wołać za nami do Pana, Boga naszego, aby nas wybawił z rąk Filistyńczyków. Wziął tedy Samuel jedno jagnię ssące i złożył je Panu na ofiarę całopalną, i wołał Samuel za Izraelem do Pana, a Pan wysłuchał go. (1 Sam 7:2-9)

Jak żyć zwycięskim życiem patrząc na historię Samuela?

Samuel poprzez swoją wytrwałość doprowadził naród do upamiętania

Samuel wezwał cały naród do szukania Boga, wyznania swoich grzechów i w pełni poddania się Jemu. Dokonał tego przez wytrwałość, głosił jedno kazanie przez 20 lat. Synowie Izraela po wezwaniu Samuela, upamiętali się i odwrócili od cudzych bogów. Cały naród zjednoczył się w modlitwie i pokucie. Samuel modlił się, aby Bóg przyjął ich pokutę i wypełnił obietnicę prowadzenia oraz ochrony.

Ufaj mu, narodzie, w każdym czasie, Wylewajcie przed nim serca wasze: Bóg jest ucieczką naszą! (Ps 62:9)

Lecz gdy bezbożny odwróci się od wszystkich swoich grzechów, które popełnił, i będzie przestrzegał wszystkich moich przykazań, i będzie wykonywał prawo i sprawiedliwość, na pewno będzie żył, nie umrze. (Ez 18:21)

Bóg daje obietnicę, że przychyli się do tego, kto odwróci się od grzechu i zacznie prawdziwie szukać Boga. Pan chce, aby ludzie całym sercem zaczęli oddawać swoje życie Jemu.

Wzywam was tedy, bracia, przez miłosierdzie Boże, abyście składali ciała swoje jako ofiarę żywą, świętą, miłą Bogu, bo taka winna być duchowa służba wasza. A nie upodabniajcie się do tego świata, ale się przemieńcie przez odnowienie umysłu swego, abyście umieli rozróżnić, co jest wolą Bożą, co jest dobre, miłe i doskonałe. (Rz 12:1-2)

 

Photo credit: Wikimedia Commons

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *