Wycieczka do Herrnhut

Dnia 6 października odbyła się, zorganizowana przez nasz zbór wycieczka historyczna do Herrnhut. Mógł w niej uczestniczyć każdy, kto chciał zwiedzić to niewielkie miasteczko i zapoznać się z jego historią.

Miejscowość założona w 1722 roku przez kilka rodzin braci czeskich, przybyłych z Moraw, stała się kolebką ruchu misyjnego, który odegrał znaczącą rolę na całym świecie. Herrnhut oznacza „Straż Pańską” lub „Miejsce, które strzeże Bóg” i znajduje się około 30 km od przejścia granicznego Görlitz– Zgorzelec.

Po godzinie podróży dotarliśmy do Herrnhut. Naszym przewodnikiem był Dariusz Dworzyński, świetnie obeznany z historią i architekturą miasta. Pokazał nam najpiękniejsze miejsca i zapoznał z interesującymi ciekawostkami. Spacerując uliczkami Herrnhut mogliśmy dowiedzieć się, jak wyglądało życie i praca mieszkańców wspólnoty.

Wycieczkę zaczęliśmy od odwiedzenia budynku kościoła, który zachwyca atmosferą i prostym, białym wnętrzem. Następnie udaliśmy się do wyjątkowego miejsca nazwanego Jesus House –  dom modlitwy i uwielbienia, otwarty dla każdego, kto szuka Pana i Jego obecności. Skupia on ludzi, którzy chcą służyć Ciału Chrystusa, głosząc Ewangelię na całym świecie.

W planie naszej wycieczki było również muzeum etnograficzne założone w 1878r., posiadające w swoich zbiorach ok. 6500 eksponatów, przywiezionych przez herrnhuckich misjonarzy z całego świata. Zbiory etnograficzne służyły do poszerzania wiedzy o mieszkańcach odległych regionów świata. Finalnym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie cmentarza zwanego „Bożą rolą”, położonego na wzgórzu, gdzie spoczywa 6000 osób. Wszystkie nagrobki wyglądają tam jednakowo, to płyty z piaskowca z imieniem, nazwiskiem, datami i cytatem z Biblii.

Wycieczka do Herrnhut okazała się bardzo dobrą okazją, aby wspólnie spędzić czas w otoczeniu budynków i uliczek, będących świadectwem niezwykłego Bożego działania w tej miejscowości.

Oto wypowiedzi uczestników wycieczki:

Herrnhut to miejsce urokliwe, tajemnicze i z niezwykłą historią. Sobotnia wycieczka zainspirowała mnie do przemyśleń, jak powinno wyglądać życie z Bogiem. Polecam każdemu zwiedzić to miejsce.

Natalia

Wycieczka do Herrnhut była dla mnie wartościowo i mile spędzonym czasem. Oprócz odpoczynku i oderwania się od codziennych obowiązków mogłam poznać historię miasta, które wywarło wielki wpływ na rozwój Kościoła w wielu miejscach na świecie, a także na ruch zielonoświątkowy w Polsce. Zwiedziliśmy odrestaurowany po pożarze kościół z XVIII wieku, gdzie przez 123 lata nieprzerwanie trwała  modlitwa o rozwój Kościoła i błogosławieństwa dla misjonarzy, wyruszających do różnych miejsc, aby głosić ewangelię i zakładać nowe wspólnoty. Wycieczka była bardzo udana, zachęcam wszystkich do korzystania z tak wartościowych form wypoczynku.

Kasia

Wycieczka bardzo mi się podobała. Kościół zrobił na mnie duże wrażenie, a także skromny cmentarz, będący symbolem równości. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy o historii tej miejscowości. Herrnhut jest miejscem, które zachęca, aby odwiedzić je powtórnie.

Lucyna

NextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnail
1
10
11
12
13
14
15
16
2
3
4
5
6
7
8
9

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *