Zwycięstwo na okolicznościami życia cz.2 – Jozue

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Bindweed_plant_breaking_through_asphalt_8_-_P1030678Jerycho zaś było zewnątrz i wewnątrz zamknięte przed synami izraelskimi. Nikt nie mógł ani wyjść, ani wejść. Wtedy Pan rzekł do Jozuego: Oto oddaję w twoje ręce Jerycho, jego króla i wszystkich jego wojowników. Obejdziecie miasto wokoło, wy, wszyscy wojownicy, okrążając je jeden raz. Tak będziesz robił przez sześć dni. Siedmiu kapłanów nieść będzie przed Skrzynią siedem trąb z baranich rogów. W siódmym dniu zaś obejdziecie miasto siedem razy, a kapłani będą trąbić na baranich rogach. (Joz 6:1-4)

Jak człowiek może zostać zwycięzcą w swoim życiu?

Wiara w Boże Słowo

Jozue uwierzył obietnicom Boga. Ważne jest, abyśmy znali Boże obietnice i to, co Bóg mówi o naszym życiu. Gdy czytamy Słowo Boże, wgłębiamy się w nie i rozważamy, widzimy, jak Bóg na nas patrzy i czego oczekuje. Wtedy poprzez wiarę uda nam się zwyciężyć nieprzyjaciela. Poprzez wiarę w Jezusa Chrystusa uda nam się zwyciężyć ciało, diabła i świat.

Wiara tedy jest ze słuchania, a słuchanie przez Słowo Chrystusowe. (Rzym 10:17)

To powiedziałem wam, abyście we mnie pokój mieli. Na świecie ucisk mieć będziecie, ale ufajcie, Ja zwyciężyłem świat. (Jn 16:33)

Posłuszeństwo Bożemu Słowu

Wiara bez uczynków jest martwa. Jeśli wierzymy w Boga, jesteśmy Mu posłuszni. Jozue wykonał polecenie Boga i obchodził z wojownikami Jerycho według wskazówek. Posłuszeństwo jest oznaką wiary. Połączenie posłuszeństwa i wiary daje zwycięstwo nad okolicznościami życia.

Nie każdy, kto do mnie mówi: Panie, Panie, wejdzie do Królestwa Niebios; lecz tylko ten, kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie. (Mat 7:21)

Cierpliwość i wytrwałość

Potrzeba wiele cierpliwości, aby wytrwać do końca. Jozue z wojownikami obchodził mury Jerycha każdego dnia w ciszy i wytrwałości.

A tak, bracia moi mili, bądźcie stali, niewzruszeni, zawsze pełni zapału do pracy dla Pana, wiedząc, że trud wasz nie jest daremny w Panu. (1 Kor 15:58)

Błogosławiony mąż, który wytrwa w próbie, bo gdy wytrzyma próbę, weźmie wieniec żywota, obiecany przez Boga tym, którzy go miłują. (Jak 1:12)

Photo credit: Wikimedia Commons

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *